Olej z pestek dyni tłoczony na zimno

Olej tłoczony na zimno powstaje w wyniku procesu mechanicznego, w którym najważniejsze jest zgniatanie ziarna przez specjalnie do tego celu zaprojektowaną maszynę. Chodzi tutaj o prasę śrubową zgniatającą umieszczone w niej nasiona. W taki właśnie sposób powstaje olej. Niezwykle istotne jest to, że ziarno nie jest podgrzewane przed tym, gdy proces się rozpoczyna.


Dzięki temu udaje się zachować wszystkie wartości zdrowotne, jakie posiada olej. Jego temperatura w trakcie trwania procesu produkcji nie przekracza 40 °C. Widać tutaj wyraźną różnicę pomiędzy olejem tłoczonym na zimno a rektyfikowanym. Pierwszy z wymienionych zawiera w swoim składzie związki działające korzystnie na nasze zdrowie. Najważniejsze z nich ukrywają się pod nazwą Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Stosowany jest tu skrót NNKT.

Te osoby, które korzystały już z profesjonalnej porady dietetyka być może znają tę nazwę. W składzie oleju tłoczonego na zimno znajdziemy tłuszcze pochodzenia roślinnego, które działają korzystnie na układ nerwowy oraz proces przemiany materii. Może być on produkowany na bazie pestek z dyni. Jego ojczyzną jest kraina geograficzna nosząca nazwę Styria. Obecnie są to tereny należące do Austrii oraz Słowenii. Do dzisiejszego dnia produkuje się tam olej z pestek dyni.

Uchodzi za najlepszy na świecie. Jest to produkt, który jest powszechnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków, ponieważ nawilża, ujędrnia i regeneruje skórę. Znajduje zastosowanie również w kuchni. Taki olej jest dodawany do potraw, w których głównym składnikiem jest makaron oraz do sałatek. Póki co olej z pestek dyni jest rzadko stosowany przy przygotowywaniu deserów chociaż komponuje się również ze słodkimi produktami. W Polsce ten olej wytwarzany jest m.in. przez rodzinną olejarnię Olo-Vita olej z pestek dyni.

Jest to jeden z najczęściej zamawianych produktów sprzedawanych przez tę firmę. Olej z pestek dyni tłoczony na zimno wciąż czeka na dużą popularność. Jest zdecydowanie wart tego, aby go polecać.          


Publication date: 2022-08-13 14:23:41
Author: olejarnia-oleje
Keywords:

olejolejeolej z pestek dyniolej z pestek dyni tłoczony na zimno